Každé dítě je originál. Váš originál.

 

Vy jej milujete a chcete pro něj to nejlepší.

Každé dítě má své tempo vývoje, na nás je poskytovat mu oporu a podněty, zájem a porozumění.

Nyní máte v ruce vodítko, jak ještě lépe své dítě rozvíjet po stránce tělesné i duševní.

Správný vývoj těla a mysli totiž jdou ruku v ruce.

 

Jak Vaše dítě vidí a kreslí svět, když jsou mu 3 roky?

Dětská kresba se stává propracovanější, k trupu postupně přibývají končetiny, mohou to být třeba jen ruce, nebo jen nohy. Pro dítě je důležité, co se na obrázku děje. Proto často kreslí jen ty končetiny, které panáček právě potřebuje.

Při kopané přece ruce nepotřebuje…

Jak tělesně rozvíjet Vaše dítě?

Choďte na procházky a vyzvěte dítě, ať si samo určuje tempo.

Klouzačky, prolézačky, chůze po nízkých zídkách a válení sudů zlepšují rovnováhu.

Výbornou hračkou je míč, stačí nafukovací.

Nechte dítě do něj kopat, zdokonalí si koordinaci pohybu. Procvičujte házení na krátkou vzdálenost a chytání do náruče.

Jak duševně rozvíjet Vaše dítě?

Pravidelně dítěti čtěte z obrázkových knih, nechte ho vyprávět nebo doplňovat příběh.

Říkejte si říkadla a zpívejte si písničky, rozvíjíte tak paměť i řeč.

Nechte ho třídit předměty do skupin, skládat obrázková domina. Stavte věže z kostek a pojmenovávejte základní barvy. Můžete kostky také počítat.

Povzbuzujte jeho představivost a fantazii, hrajte s ním hry „na něco“ (obchod, zvířata…)

Ukažte mu samo sebe, dovolte mu kreslit rukama, nebo obtiskovat mokré nohy na vyhřátý chodník.

Jak je to s jídlem?

Tříleté dítě začíná ve věcech objevovat logické souvislosti, a rádo přijímá nové informace.

Nová jídla a nové chutě spojuje dítě s příběhy, které již zná, nebo s vyprávěním o přírodě.

 • Luštěninová kaše se jí snadněji, pokud jí jedl také rytíř, princezna nebo jiná oblíbená pohádková postava. A dal by si tuhle svačinu medvídek?…
 • Tříleté dítě jí s chutí, ale upřednostňuje malé porce, často mu nechutná vařená zelenina, ale jinak sní vše.
 • Když má hlad, nakrmí se zcela samo. Lžíci používá velmi obratně, s vidličkou ještě trochu zápasí. Sleduje velmi pozorně, zda s vidličkou neohrožuje sebe, nebo okolí.
 • Když nemá hlad, má sklony se v jídle nimrat a hrát si s ním. Pokud k tomu dojde, jídlo ukončete.Nabídněte zatím dítěti kousek ovoce a s dalším jídlem počkejte alespoň hodinu.
 • Strava v tomto věku by měla být bohatá na vitamíny, včetně A,D, a E

Jak Vaše dítě vidí a kreslí svět, když jsou mu 4 roky?

Téměř nic neodpovídá realitě. Barvy jsou skvělou příležitostí pro hru. Fialové vlasy, červené nebe …, vše je možné. Důležité není zobrazení skutečnosti, ale podstata věcí, jak ji děti vnímají. Schematické použití kruhů, trojúhelníků čtverců pomáhá.

Jak tělesně rozvíjet Vaše dítě?

Nenásilně učte dítě plavat, dělat kotrmelce nebo tancovat. Vyzkoušejte volejbal s nafukovacím balónkem. Honičky, šplhání, bruslení, nebo in-line zlepšují schopnost plánovat pohyb a rovnoměrně zatěžují organismus dítěte.

Jak duševně rozvíjet Vaše dítě?

Pokračujte v předčítání. Nechávejte dítě příběh dovyprávět nebo doplňovat. Hodí se jednoduché karetní a společenské hry (Člověče nezlob se!, Domino, Kvarteta…).

Pořiďte „vědecké“ pomůcky – pravítko, lupu, váhu… Na procházkách v přírodě pojmenovávejte stromy a zvířata, pěstujte semínka z rostlin, vyrobte si herbář. Nechte ho „pomáhat“ s domácími pracemi – třídit prádlo podle barev, přebírat rýži, párovat ponožky…

Jak je to s jídlem?

Ve čtyřech letech dítě rozvíjí své schopnosti a dovednosti také při jídle.

Již umí zacházet s příborem a samo si dokáže třeba namazat krajíc. Zapojte své dítě do přípravy a udělejte z ní báječnou hru. Svačina nebo lehká večeře mu bude lépe chutnat, když se bude podílet na její výrobě třeba také pro více členů rodiny.

 • Čtyřleté děti jsou při jídle velmi náladové, jejich chuť kolísá mezi slušnou a dobrou.
 • Některá jídla se mohou stát neoblíbená do té míry, že se při nich dítě rozpláče, je-li nuceno je sníst. Rozmyslete si, zda živiny v nich obsažené nelze dodat dítěti jinou formou. Někdy stačí zaměnit celé kusy masa za mleté, zformovat zeleninu do jiného tvaru, nebo si pomoci oblíbenou omáčkou.
 • Často mluví u jídla. Naučte ho, že konverzace je důležitá, ale ne s plnou pusou. Domluvte si pravidlo, že povídat  může např. pokaždé, když se mezi jídlem napije.

Jak Vaše dítě vidí a  kreslí svět, když je mu 5 let?

V tomto věku děti objevují kouzlo detailu. Obličeje postaviček v tomto věku jsou propracovanější, někteří malí malíři s neomylným citem dokážou zachytit téměř až karikaturu při zaměření se na jeden charakteristický rys portrétovaného.

Postavy na obrázcích již vykonávají určité činnosti.

Jak tělesně rozvíjet Vaše dítě?

Vymýšlejte aktivity, které podporují koordinaci oka a ruky: kuželky, házení kroužků na tyč, basketbal. Využívejte dětské hřiště. Šplh a prolézačky posilují svaly, rozvíjejí prostorovou představivost. Vymyslete si v přírodě nebo doma překážkovou dráhu, kde může dítě uplatnit různé druhy pohybu – plížení, přelézání, šplh, přeskakování. Zkuste chůzi po kladině nebo po lávce. Trénujte jízdu na kole bez přídavných koleček.

Jak duševně rozvíjet Vaše dítě?

Co nejvíce pracujte s knihami. Vezměte dítě do knihovny nebo knihkupectví a dovolte mu, aby si samo vybralo knihu.

Seznamujte ho s jinými kulturami, můžete mu nabídnout „exotickou“ svačinu. Pomozte mu vyrábět různé „kostýmy“ a zapojte se do jeho „divadla“. Nechte ho navlékat, šít tupou jehlou, vystřihovat, lepit, modelovat, jeho výtvory vystavujte po celém bytě a buďte na něj pyšní!

I když se to nezdá, dítě i v tomto věku potřebuje povzbuzení dospělých a jejich pochvalu.

Jak je to s jídlem?

Pětileté děti jsou pyšné na své pokroky a rády se jimi chlubí. Dopřejte jim příležitost naučit se nové věci také během jídla.

Spojte jídlo s přirozeným učením. Například servírujte přílohu zvlášť, ať si samo přidává dle chuti. Můžete při tom počítat:ještě dva kousky brambůrků, ještě dvě lžičky rýže…, Dítě bude mít radost, jak se mu daří a jídlo si spojí s příjemnými zážitky.

 • Pětileté dítě jí dobře, ale ne vždy. Má rádo známá jídla a dává přednost syrové zelenině.
 • Rádo pomáhá při přípravě jídla, případně krmí mladší sourozence. Jídlo pro něj vytváří důležité sociální vazby a je spojeno s bezpečím domova.
 •  Mozek stejně jako tělo potřebuje dostatek energie a živin. Mezi živiny důležité pro mozek patří např. nenasycené mastné kyseliny ALA a DHA a vitamíny B. ALA je esenciální mastná kyselina, kterou si tělo neumí vyrobit a proto je potřeba získat ji z jídla.
 • DHA je také důležitá, protože je stavebním prvkem mozku. Je přirozeně obsažena v mateřském mléce a rybím tuku.

Jak Vaše dítě vidí a kreslí svět, když je mu 6 let?

Kresba je již velmi promyšlená. Dítě se snaží proniknout k jádru problému, a tak často zobrazují věci jako pod rentgenem. Můžete obdivovat vyobrazení domů nebo aut s kompletně viditelným vnitřním vybavením. Lidé už mají všechny prsty na rukou a jsou zobrazeni s dalšími předměty nebo zasazeni do krajiny.

 

Jak tělesně rozvíjet Vaše dítě?

Plavání, jízda na kole a kolečkových bruslích, všechny možné funkce prolézaček, míčové hry – chytání, házení, odpal – to Vaše dítě výborně rozvíjí. Můžete vyzkoušet líný tenis, obratnější děti třeba i ping-pong.

Koště, lopata a hrábě v dětském provedení jsou výbornými pomůckami pro zlepšování koordinace a motoriky. Odklidit listí nebo sníh je prima rozcvička.

Jak duševně rozvíjet Vaše dítě?

Naučte děti jednoduché hry s papírem a tužkou (obkreslování, bludiště, piškvorky…). Hrajte deskové hry, které tlumí soutěživost, ale více vyžadují přemýšlení. Dejte dítěti dílkovou stavebnici (Merkur, Lego…) a nechte ho tvořit podle vlastní fantazie. Navrhněte dítěti založit si vlastní sbírku (obalů, nálepek…). Podporujte jeho vztah k hudbě, vezměte ho do divadla nebo na koncert.

Jak je to s jídlem?

Šestileté dítě již ve svém vývoji velmi pokročilo. Nastává pro něj nyní období velkých změn, které přijímá s nadšením, ale také s obavami.

Nabídněte mu jídlo, které pokryje jeho energetickou spotřebu, nezapomínejte na jeho fantazii, je to příležitost, jak mu nabídnout nové jídlo a udržet jeho pozornost.

 • Většinou mívá velkou chuť k jídlu. Často si přidává větší porce, než dokáže sníst. Občas sice některé jídlo vynechá, ale později to zase dožene. Nemusíte si s tím dělat zbytečné starosti.
 • Při stolování nadělá spoustu nepořádku. To je dáno jeho nesoustředěním. Nabídněte mu jídlo, které vzbudí jeho zvědavost.
 • Mívá již rozdělená jídla na oblíbená a neoblíbená. Nenechte se tím odradit. Někdy stačí jen malá změna nebo doplnění oblíbené ingredience a z nenáviděného pokrmu se stane vyhledávaná lahůdka.
 • Dítě nyní potřebuje stravu bohatou na vápník, především proto, že dochází k výměně chrupu. Vstřebávání vápníku podporuje vitamín D, obsažený v rostlinných tucích.

Několik tipů, aby Vaše děti jedly zdravě a s chutí:

Malým pomocníkům chutná

Zapojte dítě do přípravy jídla, prostírání a sklízení ze stolu. Nechte ho připravit si svačinu. Kousek pečiva si umí namazat již předškoláci.

 

Já také, maminko!

Děti rády napodobují. Jděte svým dětem příkladem a rozšiřujte jejich jídelníček na základě Vašeho. Společné jídlo bude děti bavit.

 

Porce pro vrabečky

Děti nemají na talíři velké množství jídla. Pamatujte na intervaly mezi jídly. Lepší jsou menší porce 5- 6krát denně.

 

Svačina v pěkném kabátku

Pořiďte školnímu dítěti atraktivní krabičku na svačinu. Kromě chleba s pomazánkou přidejte nakrájené ovoce nebo ovocný salát s jogurtem, nezapomeňte na dostatek tekutin. Dávejte dětem především neslazené nápoje!

 

Jídlo je skvělá zábava

Pečivo s pomazánkou vykrajujte do různých tvarů a dotvořte zeleninou, bylinkami, například do podoby zvířátek. Teplá jídla na talíři nápaditě ozdobte, děti jedí nejdříve očima.

 

Zelenina je kamarád

Dochutit ji můžete bylinkami nebo jogurtem. Kombinujte chutě ovoce a zeleniny. Kousky zeleniny můžete zkusit podat s dresingem jako „jídlo pro velké“.

 

Maso hraje svou roli

Vaše dítě ho odmítá? Předložte ho v jiné úpravě – karbanátky, mleté řízky. Mleté libové maso můžete přidat i do obilných a zeleninových karbanátků, připravit masové knedlíky nebo omáčku na těstoviny s masem. Dítě to sní, ani o tom neví.

 

Dohoda je lepší, než zákaz

Nemá cenu dítěti zakazovat sušenky a jiné sladkosti. O to více po nich bude toužit. Vhodnou variantou jsou různé druhy celozrnných sušenek. Případně předem stanovte „mlsací“ dny.

Nezapomínejte na dodržování pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.